А
Абака:
![Абака]()
(від лат. abacus - «дошка») - плита, що становить верхню частину капітелі колони, напівколони, пілястри і має в доричному, давньоіонічному і тосканському ордерах просту чотирикутну форму, а в новоіонічному і коринфському ордерах, так само як і в римському композиті - форму чотирикутника з усіченими кутами та увігнутими всередину сторонами, з яких на кожній у середині вміщено скульптурний орнамент, зазвичай у вигляді стилізованої квітки. Може бути оздоблена обломом. Як елемент класичного архітектурного ордера з'явився у Стародавній Греції.
АБС-пластик:
![АБС пластик]()
АБС-пластик - (акрилонітрилбутадієнстирол) має непрозору структуру з відтінком жовтуватого кольору і може бути пофарбований в різні кольори.
Ажурне різьблення:
![Ажурна різьба]()
РІЗЬБА ПО ДЕРЕВУ, різновид художньої обробки дерева, при якій фон повністю вибирається, а залишається лише саме зображення, що ріднить її з об'ємним різьбленням.
Акант (Аканф):
![Акант]()
характерний малюнок прикрас коринфських та складних капітелів, модульонів, акротеріїв. Акантовий орнамент характерний також для декору фризів та карнизів. Названий за аналогією з трав'янистою рослиною акантом із сімейства акантових, що росте в Середземномор'ї. Форма його листя, з кількома гострими кінцями, що нагадують ведмежу лапу, послужила основою для малюнка.
Акрилова кромка:
![Акрилова кромка]()
Акрилова кромка – це різновид меблевої кромки. Використовуються для кромкування фасадів, стільниць та ін.
Акротеріон:
![Акротеріон]()
прикраса або насадка на вістрі або на обох кінцях або вершині фронтону у формі кучерявих рослин, пальметт, скульптурних фігур і волют. Цим елементом прикрашають дерев'яні ліжка, секретери та книжкові шафи, виконані в класичному стилі.
A' la greque:
![A' la greque:]()
за грецьким зразком. напрямок у класицизмі наприкінці XVIII ст. див. "грецький смак".
Алмазна грань:
![Алмазна грань]()
Новий метод обробки скла - "алмазну грань" - назвали так за способом обробки клиноподібними врізами, що нагадують огранювання каменів. Кришталь обрамлявся сріблом, часто золоченим.
Алькантара:
![Алькантара]()
матеріал, який за фактурою нагадує замшу, застосовується для оббивки меблів та створення інтер'єру на яхтах.
Антеміон:
![Антеміон]()
плоскі стрічки Орнамент у вигляді квітів лотоса і пальмет. Оформлення було запозичено у єгиптян древніми греками та римлянами. Спочатку цей візерунок використовували для прикраси глиняних виробів, надалі він набув поширення в архітектурі.
Античний стиль:
![Античний стиль]()
стиль інтер'єру, в якому переплітаються мотиви античності, що мають відбиток старовини; рідкості.
Антресолі:
![Антресолі]()
верхнє відділення секретера з дверцятами або полиця всередині шафи, а також надбудови меблів під стелею.
Аплікація:
![Аплікація]()
спосіб створення орнаментів або інших зображень шляхом накладання на основне тло шматочків з іншого матеріалу, наприклад, на меблевий виріб - випиляного орнаменту з металу (бронзи та ін.). одні з характерних візерунків аплікації – decoupir.
Арабеска:
![Арабеска]()
насичений і складний орнамент, заснований на вибагливому переплетенні геометричних і стилізованих рослинних мотивів, який іноді включає і напис. Стилізоване листя, розташоване візерунком, що звивається і переплітається, що з'єднує квіти і вусики спіралями і зигзагами. Набув розвитку в пластичних мистецтвах арабських країн, поширений в іспансько-арабсько-мавританському мистецтві. У мистецтвознавстві багатьох країн Європи цей термін має і більш вузьке значення: орнамент лише зі стилізованих рослинних мотивів (на противагу т. зв. мореску - орнаменту з геометричних мотивів. Арабеска залишалася популярною на початок XVII століття.
Арап:
![Арап]()
скульптура, оформлена у вигляді раба-негра, яка використовувалася в 18 столітті як популярний предмет інтер'єру, який виконував декоративну функцію.
Арка:
![Арка]()
(від лат. arkus - дуга), криволінійне перекриття отвору в стіні або простору між двома опорами (стовпами, колонами, пілонами).
Аркади:
![Аркади]()
ряди арок, що спочивають на стовпах або колонах.
Армуар:
![Армуар]()
у французьких меблів XVII-XVIII ст. - Тип шафи (спочатку альмарія) для зберігання зброї.
"Арт енд крафт" (art and craft):
!["Арт енд крафт" (art and craft):]()
напрямок у створенні інтер'єрів також відомий під назвою «місіонерський стиль». Відмінною рисою є можливість поєднувати предмети антикваріату та старовини з новими та навіть модерністськими деталями.
Архаїчний період:
![Архаїчний період:]()
древній, властивий старовині; у грецькому мистецтві – період до середини v ст. до зв. е. У прикрасах архаїчного періоду відчувається близькість до єгипетських, їм характерні звірині мотиви.
Архівольт:
![Архівольт]()
деталь, що повторює контур арки і складова оформлення аркового отвору.
Архітектура:
![Архітектура]()
мистецтво проектувати, будувати будівлі та споруди, вигляд будівель та споруд, а також самі будівлі та споруди.
Архітектурні членування:
![Архітектурні членування:]()
структурні або декоративні елементи, що поділяють архітектурну форму на частини відповідно до композиційного рішення.
Архітрів:
![Архітрів]()
в архітектурних ордерах - балка, нижня з трьох горизонтальних частин антаблемента, що зазвичай лежить на капітелях колон. У доричному та тосканському ордерах архітрів — широка гладка балка; в іонічному та коринфському складається з трьох невеликих горизонтальних уступів - фасцій.
Астрагал.
![Астрагал]()
Поєднання профілів - поперечних перерізів - з виступаючим напіввалом, поличкою і округлою виїмкою, що переходить в неї.
Атлант:
![Алант]()
несуча колона у вигляді потужної чоловічої фігури на меблевих виробах чи будинках (від міфологічного атласу, що підтримує небесне склепіння.
Атріум або атрій (ater – чорний):
![Атріум або атрій (ater – чорний):]()
центральна частина давньоримського і давньоіталійського житла (домуса), що являла собою внутрішній світловий двір, звідки були виходи до решти приміщень. У сучасній архітектурі атріумом називається центральний, як правило багатосвітній, розподільний простір громадського будинку, що освітлюється через зенітний світловий ліхтар або отвір у перекритті, а також атріуми створюються на круїзних суднах гігантських розмірів класу Panamax.
Аттика:
![Аттика]()
декоративна стінка, зведена над карнизом, що вінчає споруду.
Б
Багет:
![Багет]()
гладка або профільована планка для виготовлення рам та карнизів до картин, а також широко використовується в інтер'єрах та прикрасі меблів.
База:
![База]()
нижня частина колони чи пілястру.
Бакеліт:
![База]()
продукт поліконденсації фенолу з формальдегідом, застосовується виготовлення корпусу різних апаратів — телефонів, радіоприймачів, фотоапаратів, деталі зброї та військової техніки та інших.
Балдахін:
![Балдахин]()
над ліжком - тканина, підвішена на карнизі або колонах, яка прикриває ліжко.
Балюстрада:
![Балюстрада]()
огорожа (зазвичай невисока) сходів, балконів, терас, і т. д., що складається з ряду фігурних стовпчиків (балясин), з'єднаних зверху перилами або горизонтальною балкою; поручні з фігурних стовпчиків.
Балясіна:
![Балясина]()
невисокі фігурні стовпчики у вигляді колон (іноді з різьбленим декором), що підтримують перила огорож балконів, сходів тощо; виготовляються з дерева, каменю, металу, бетону та ін.
Барельєф:
![Барельеф]()
різновид скульптурного опуклого рельєфу, у якому зображення виступає над площиною фону лише на половину обсягу.
Бароко (італій. barocco - химерний):
![Барокко (итальян. barocco - вычурный)]()
для архітектури в стилі бароко характерні просторовий розмах, злитість, плинність складних, зазвичай криволінійних форм.
Білий (травлений) дуб:
![Беленый (травленый) дуб]()
введений на початку XX століття процес обробки деревини дуба вапном, що створює на поверхні дерева світлі смуги.
Бібліотечний стіл:
![Библиотечный стол]()
великий письмовий стіл, що стоїть серед приміщення бібліотеки. Був популярний наприкінці XVIII – на початку XIX століття.
"Бісквіт":
![Бисквит]()
фарфор білого кольору без глазурного покриття, який використовувався для виробництва меблів епохи Класицизму.
Бомбі:
![Бомбе]()
французький термін bombe відноситься до форми скрині, популярної в період Регентства початку XVIII століття - з опуклими, ніби набухаючими в середині стінками, яку могли мати й інші предмети закритих корпусних меблів, наприклад комоди.
Бра:
![Бра]()
художньо виконаний світильник, прикріплений до стіни.
Бронзова фурнітура:
![Бронзовая фурнитура]()
накладні прикраси, виготовлені з бронзи та службовці як декоративні та конструктивні елементи, які використовуються для оформлення меблевих виробів та дверей.
Брус:
![Брус]()
дошка завтовшки 50-100 мм.
Буазері:
![Буазери]()
декоративна прикраса різьбленими дерев'яними панелями палаців та будинків найбагатших громадян.
Паперово-шаровий пластик HPL:
![Бумажно-слоистый пластик HPL]()
облицювальний та конструкційний пластик високого тиску, інакше звані HPL (High Pressure Laminate), з декоративною поверхнею придатною для зовнішнього та внутрішнього застосування, стійкий до механічних пошкоджень, світла, зміни погодних умов.декоративний край у стилі класицизм, італійський ренесанс. Тонка смужка, що складається з куль і довгастих елементів однакового розміру, або чергуються з подовженими намистами-іоніками. У меблях часто застосовується як декоративний елемент профілів.
Буфет:
![Буфет]()
кухонний предмет меблів у вигляді шафи для зберігання посуду, їжі та столової білизни.
Бюро:
![Бюро]()
письмовий стіл з висувною кришкою, полицями та ящиками для паперів.
В
Варгуеньо:
![Варгуэньо]()
- Термін, що прийшов з іспанської мови. В Іспанії традиційно називали письмовий стіл, який зазвичай встановлювався на підставці або скрині з плоскою кришкою.
Веджвуд:
![Веджвуд]()
(«Wedgwood») — різновид виробів з кераміки — фаянсу та фарфору, названий на прізвище видатного англійського майстра-кераміста, технолога та підприємця Джозайї Веджвуда (1730—1795).
Відбілювання:
![Отбеливание]()
якщо на поверхні деревини є плями, відбілювання проводять за допомогою отруйних розчинів щавлевої кислоти або перекису водню з додаванням нашатирного спирту.
Вінок:
![Венок]()
в інтер'єрі – орнамент, виконаний у вигляді кола з різноманітних рослинних елементів.
Вінчаючий карниз:
![Венчающий карниз]()
див. карниз.
Віндзорський стілець:
![Виндзорский стул]()
Віндзорський стілець складається із твердого дерев'яного сидіння, на якому закріплені спинка та ніжки. Спинка та іноді підлокітники (якщо є) виготовлені з вигнутих дерев'яних елементів.
Вітрувіанський завиток:
![Витрувианский завиток]()
декоративний мотив, утворений серією хвилеподібних завитків, у різьбленому, позолоченому або розписному варіантах.
Вітраж:
![Витраж]()
твір декоративного мистецтва образотворчого або орнаментального характеру з кольорового скла, розрахований на наскрізне освітлення та призначений для заповнення отвору, найчастіше віконного, в будь-якій архітектурній споруді.
Вкладне сидіння:
![Вкладное сиденье]()
частина сидіння стільця, що виготовляється окремо і потім вставляється в його основну раму.
Внутрішня поверхня склепіння (арка):
![Внутренняя поверхность свода]()
внутрішня площина стіни у виїмці склепіння.
Волюта (італ. voluta - завиток, спіраль):
![Волюта]()
архітектурний мотив, що є спіралеподібним завитком з гуртком («вічком») у центрі. Є складовою іонічної, коринфської та композитної капітелей.
Врізний профіль:
![Врезной профиль]()
оздоблювальний профіль використовується для окантування торців меблевих плит і встановлюється способом врізання (пазування).
Викочування механізм:
![Выкатной механизм]()
являє собою трансформаційний механізм, за допомогою якого здійснюється переміщення конструкції в яку він інтегрований, наприклад диван.
Висувний ящик:
![Выдвижной ящик]()
меблевий виріб у вигляді короба для зберігання предметів побуту. Висувна шухляда влаштовується в меблів так щоб здійснювалося висування і закриття ящика в горизонтальній площині.
Високий лак:
![Высокий лак]()
назва високоглянцевого лаку, що застосовується для покриття меблевих фасадів (з МДФ).
В'яз:
![Вяз]()
рід дерев сімейства В'язові з темно-коричневим ядром і світлою заболонню, кільцепорова з характерним малюнком у вигляді паралельних або ламано-тангентальних смуг; серцевинні вузькі промені. Деревина міцна, тверда, пружна, в'язка, важко колеться, добре обробляється.
Г
Гадруни:
![Гадруны]()
увігнуті чи опуклі овали, які у ряд. Характерно їх використання для оформлення країв меблевих поверхонь для надання їй більш ошатного вигляду.
Газ-ліфт:
![Газ-лифт]()
є газовим амортизатором, служить для підйому дверей (фасадів) меблів, а також широко використовуються в механізмах трансформації.
Гардероб:
![Гардероб]()
велика шафа для одягу; також приміщення для зберігання одягу.
Гарнітур:
![Гарнитур]()
повний комплект предметів (меблів, інструментів, начиння, білизни тощо) однакового зразка або службовців однієї мети.
Геометричне різьблення:
![Геометрическая резьба]()
найдоступніший за простотою та технологічністю (після прорізної) вид різьблення по дереву. За своєю суттю геометричне різьблення - це клинорізні виїмки, що повторюються в певній композиції, які можуть відрізнятися за розмірами, глибиною, по геометрії кутів.
Герідон:
![Геридон]()
тип меблів, круглий стіл на одній ніжці. Походить від форми круглого п'єдесталу чи колони.
Герма:
![Герма]()
коротка чотирикутна колона, що звужується донизу, що завершується бюстом. Починаючи з ренесансу, особливо ж - у стилі бароко, елемент прикраси шаф, що часто вживався.
Гільош:
![Гильош]()
(від фр. guilloche - візерунок з хвилястих ліній) - Орнамент у вигляді густої мережі хвилястих фігурних ліній, що переплітаються між собою.
Гірлянда:
![Гирлянда]()
класичний декоративний мотив - у вигляді безперервної стрічки з пасм (листя, квітів, фруктів, колосків), скручених або накладених одна на одну, хвилеподібна прикраса. У меблів часто використовувався для інкрустації, якою прикрашався фриз столу або як різьблене оформлення фартуха. Широко використовувався у меблях класицизму.
Гнуття (деревини):
![Гнутье (древесины)]()
згинання цілісних або шаруватих (склеюваних) заготовок деревини та закріплення наданої їм вигнутої форми. Г. д. засноване на пластичних властивостях деревини.
Гобелен:
![Гобелен]()
один із видів декоративно-ужиткового мистецтва, стінний односторонній безворсовий килим із сюжетною або орнаментальною композицією, витканий вручну перехресним переплетенням ниток.
Готична лава:
![Готическая скамья]()
лава з переметом, дошка спинки відкидається таким чином, щоб дати можливість сидіти з обох боків; ставилася головним чином перед каміном.
Гранатовий візерунок:
![Гранатовый узор]()
стилізований рослинний орнамент, в основі якого лежить зображення квітки граната.
Ґрати:
![Грати]()
у мистецтві меблів XVIII ст. улюблений мотив прикраси виробів на китайські зразки. Як прикраса, часто вживалося на царгах, на спинках стільців та на шибках.
Гротеск:
![Гротеск]()
специфічний різновид орнаменту, в якому поєднуються образотворчі та декоративні мотиви. Подібні поєднання, зазвичай, мають химерний чи фантастичний характер.
Д
Дамаст:
![Дамаст]()
тканина (зазвичай шовкова), одно- або дволицьова з малюнком (зазвичай квітковим), утвореним блискучим атласним переплетенням ниток, на матовому тлі полотняного переплетення.
ДВП:
![ДВП]()
Плита HDF (англ. High Density Fiberboard) - Деревно-волокниста плита (деревноволокниста плита високої щільності). HDF виготовляється також як і МДФ способом сухого пресування з різницею в щільності - саме висока щільність плити дозволяє виготовити її більш тонкою, а застосування таких плит знаходять для виготовлення задніх стінок шаф і для висувних ящиків як дно. Так само плита HDF може мати шліфування та декоративне меламінове покриття.
Дентикули:
![Дентикулы]()
(від латів. denticulus - зубець), або "ордерні сухарики" - ряд невеликих прямокутних виступів, розташованих у вигляді орнаменту на карнизі будівлі та виконують роль декору. Трапляються в іонічному, коринфському ордері, а також у римському варіанті доричного ордера.
Дерев'яна обшивка:
![Деревянная обшивка]()
див. євровагонка.
Десюдепорт:
![Десюдепорт]()
(Від фр. Dessus de porte, буквально «над дверима») - Декоративна композиція, розташована над дверима.
Довідник:
![Доводчик]()
пристрій механічної дії - встановлюється переважно для автоматичного, плавного закриття дверей.
Дощаті меблі:
![Дощатая мебель]()
прості меблі, найчастіше з масиву ялинки, у формі якої підкреслюються особливості дошки як матеріалу та особливості дощатої структури.
Дресуар:
![Дрессуар]()
Різновид шафи для посуду, споріднений з сервантом, і існував у Франції та Німеччині в XV-XVII столітті.
Дерев'яний шпон:
![Древесный шпон]()
дерев'яний матеріал, що є найтоншими (менше 3 мм) листами деревини.
ДСП:
![ДСП]()
Деревно-стружкова плита (ДСП) – така абривіатура часто використовується в побуті, але офіційна абревіатура – ДСтП. Плита ДСП - це композиційний матеріал - який складається з двох і більше компонентів, виготовляється шляхом гарячого пресування стружки деревини і сполучних добавок.
Дюбель:
![Дюбель]()
кріпильний виріб, який спільно з іншим кріпильним виробом різними способами закріплюється в несучій основі і утримує будь-яку конструкцію. Дюбель встановлюється в основу для можливості прикріплення до цієї основи іншого елемента кріплення, наприклад, шурупа або саморіза.
ДЮРАФОРТ:
![ДЮРАФОРТ]()
вінілові покриття (Durafort) - це вироби на паперовій основі, призначені для внутрішнього оздоблення приміщень і мають дуже високу стійкість до пошкоджень та зношування.
Дюрафіл:
![Дюрафил]()
це високоякісне неткане полотно, з високим коефіцієнтом еластичності, виготовлене з порожнистих волокон - поліестеру.
Е
Євровагонка:
![Евровагонка]()
суха стругана профільована дошка, призначена для сухого внутрішнього та зовнішнього оздоблення приміщень. Євровагонка виготовляється із різних порід деревини: ялина, сосна, осика, липа та інших.
Євроквадрат:
![Евроквадрат]()
різновид дивана, геометричні форми якого нагадують правильно сформовану геометричну фігуру.
Єврокнижка:
![Еврокнижка]()
- Механізм трансформації диванної конструкції, що нагадує «книжку» за способом розкладання.
Єврокромка:
![Еврокромка]()
спосіб обробки торців дзеркал або стекол, може бути прямолінійним, так і фігурним.
Євровінт:
![Евровинт]()
див. конфірмат.
Єгипетський стиль:
![Египетский стиль]()
інтер'єри у цьому стилі мають стіни розписані єгипетськими ієрогліфами, різноманітними орнаментами та граціозними фресками.
Ж
Жакардова тканина:
![Жаккардовая ткань]()
- крупновизоріста тканина, складного або простого переплетення, раппорт якого по основі містить більше 24-х ниток, що різнопереплітаються.
Жардіньєрка:
![Жардиньерка]()
французький термін jardiniere відноситься до орнаментальної посудини великого розміру, зазвичай керамічної, призначеної для зрізаних квітів або живих рослин. У Європі був популярний у XVII ст.
Жалюзі:
![Жалюзи]()
світлозахисні пристрої, що складаються з вертикальних чи горизонтальних пластин, так званих ламелей. Спектр матеріалів, застосовуваних виготовлення жалюзі, досить широкий: тканина, пластик, метал, дерево. Застосовуються для регулювання світлових та повітряних потоків.
Жирандоль:
![Жирандоль]()
м. франц, канделябр, великий, прикрашений свічник на КІЛЬКА свічок; свічник, двійник, трійник, багатосвічник, свічкова гірка.
З
Завиток:
![Завиток]()
Орнамент у вигляді завитків.
Закриті корпусні меблі:
![Закрытая корпусная мебель]()
термін застосовний для меблів, які приховують речі, що зберігаються всередині скаритої конструкції.
Звіряча лапа:
![Звериная лапа]()
спосіб оформлення меблевих ніжок та ін. атрибутів у формі левових лап або лапи хижого птаха.
Згуртовування:
![Сплачивание]()
виготовлення суцільної дерев'яної поверхні окремих дощок різними способами з'єднання по ширині, наприклад, при настилі підлог.
Інкрустація:
![Инкрустация]()
прикраса виробів та будівель візерунками та зображеннями зі шматочків мармуру, кераміки, металу, дерева, перламутру та кольорового каміння, які накладаються на поверхню та відрізняються від неї за кольором чи матеріалом.
Інтарсія:
![Интарсия]()
вид декоративно-ужиткового мистецтва, інкрустація, що виконується деревом по дереву. Інтарсія створюється виключно вручну і є атрибутом дорогих меблів.
Інтер'єр:
![Интерьер]()
функціонально-утилітарна та естетична організація, оформлення внутрішнього простору приміщення.
Ірок:
![Ироко]()
тверда деревина «африканський тік», що отримується від дерева виду Milicia excelsa з тропічної Африки, яка має коричнево-золотистий колірний відтінок. Ірок має унікальні волокна і текстуру, завдяки чому широко використовується в меблевій промисловості.
К
Кабель-канал:
![Кабель-канал]()
монтажний короб, електротехнічний короб, електромонтажний короб для прокладання слаботочних та силових електричних комунікацій.
Кабріоль:
![Кабриоль]()
характерний стиль округлого дизайну меблів, що отримав назву від форми ніжок виробу.
Кабошон:
![Кабошон]()
- Декоративний елемент виступає округлої форми, який часто застосовується для прикраси ніжок-кабріолей.
Квадріфолій:
![Квадрифолий]()
(«чотирьохлисток») є мотивом, що застосовується для оформлення ажурної кладки.
Канапе
![Канапе]()
(фр. Canape) предмет меблів, подібний до софи і дивану, оббитий матерією.
Канделябр:
![Канделябр]()
декоративна підставка з розгалуженнями («ріжками») для кількох свічок чи ламп.
Каннелюри:
![Каннелюры]()
вертикальний жолобок на стовбурі пілястри чи колони (такі колони називають каннельованими, на відміну гладких), і навіть горизонтальні жолобки з урахуванням колони іонічного ордера.
Кант:
![Кант]()
є пластиковою стрічкою, яка характеризується високою міцністю і шириною 16,18 або 25 мм. Першорядне призначення канта – забезпечення захисту торцевих поверхонь панелей.
Капітель колони:
![Капитель колонны]()
(від лат. caput - голова) - вінчаюча частина колони або пілястри. Верхня частина капітелі виступає межі колони, забезпечуючи перехід до абаке, зазвичай має квадратну форму.
Каріатида:
![Кариатида]()
колона, що має форму жіночої фігури, яка виступає як опора для меблевих виробів.
Каркас:
![Каркас]()
несуча внутрішня конструкція меблів.
Карниз:
![Карниз]()
виступаючий елемент внутрішньої та зовнішньої обробки будівель, приміщень, меблів. В архітектурі карниз відокремлює площину даху від вертикальної площини стіни або розділяє площину стіни по виділених горизонтальних лініях.
Картоньєрка:
![Картоньерка]()
— французька шафа, яка з'явилася в період Рококо і служила для зберігання паперів.
Картуш:
![Картуш]()
в архітектурі та декоративному мистецтві - «мотив у вигляді напіврозгорнутого, часто з надірваними або надрізаними краями рулону паперу, свитка», на якому може міститися герб, емблема або напис.
Кахель:
![Изразцы]()
керамічні (глиняні) плитки спеціальної коробчастої форми, різновид кахлю, призначений для облицювання стін, печей, камінів, фасадів будівель та ін.
Касоне:
![Кассоне]()
(Іт. Cassone) являє собою скриню, поширену в Італії і призначений для зберігання носильних речей, тканин, білизни, всього того, що жінки зазвичай приносили в посаг до весілля (весільна скриня).
Кашування:
![Каширование]()
один з варіантів облицювання дерев'яних плит. У цьому випадку плити облицьовуються паперово-смоляною або полімерною плівками.
Кесон:
![Кессон]()
елемент членування стелі чи внутрішньої поверхні склепіння.
Кіматій:
![Киматий]()
декоративна прикраса, яка є «набігаючою хвилею» у вигляді стилізованого листя. Найчастіше кимою оформляли карнизи грецьких будинків та храмів.
Китайщина:
![Китайщина]()
китайські мотиви декоративних прикрас - ажурні грати, лаковий живопис для прикраси французьких та англійських (Чіппендейл) меблів рококо та інтер'єрів XVIII ст.
Класицизм:
![Классицизм]()
художній стиль та естетичний напрямок у європейському мистецтві XVII—XIX ст.
Клеєна фанера:
![Клеёная фанера]()
див. фанера.
Клеймо (фр. Estampille):
![Клеймо]()
відбиток, що наноситься на меблі, з ім'ям, ініціалами або монограмою червонодеревника. У Парижі з 1751 по 1791 практика була примусовою, пов'язана зі встановленими в гільдії правилами.
Клік-кляк:
![Клик-кляк]()
один із механізмів трансформації диванів, який є універсальним способом трансформації дивану у ліжко.
Клісмос:
![Клисмос]()
давньогрецький стілець із серповидно вигнутими ніжками та високою спинкою.
Кноль (кноля):
![Кноль]()
пачка шпону, яка виробляється з одного кряжа і за допомогою зрізання листів, складених по порядку, у тій послідовності, в якій зростав стовбур.
Козетка:
![Козетка]()
французький диван, розрахований на двох персон.
Колоніальний стиль:
![Колониальный стиль]()
стильовий варіант англійських меблів, що отримав розвиток у роботах англійських столярів-меблярів, що емігрували до Америки.
Колона:
![Колонна]()
елемент будівель або окремо стоїть стовпоподібна споруда.
Консоль:
![Консоль]()
конструкція (наприклад, балка або ферма), жорстко закріплена одним кінцем при вільному іншому або частина конструкції, що виступає за опору. У меблях - маленький столик, приставлений до стіни або підвішений на стіну.
Контемпорарі:
![Контемпорари]()
(Від англ. Contemporary - сучасний), стиль інтер'єру відносять до всього нового в сьогоднішньому дизайні, що не вписується в жорстке визначення хай-теку або мінімалізму.
Конфідант:
![Конфидант]()
- Різновид софи, яку використовують для «конфіденційних розмов».
Конфірмат:
![Конфирмат]()
Це меблевий шуруп з потайною головкою, що має спеціальну різьбову частину з певним кроком різьблення, що дозволяє вкручувати в підготовлений отвір.
Кофр:
![Кофр]()
скриня, валіза або дорожня сумка з кількома відділеннями.
Краваткотримач:
![Галстукодержатель]()
аксесуар для шафи, гардеробу – служить для зберігання краваток.
Кракелюр:
![Кракелюр]()
(фр. craquelure) - Тріщина барвистого шару або лаку у творі живопису.
Краколіт:
![Краколет]()
є спеціальною технологією нанесення лакофарбових матеріалів, мета якої полягає в утворенні специфічного ефекту розтріскування.
Кронштейн:
![Кронштейн]()
консольна опорна деталь або конструкція, що служить для кріплення на вертикальній площині (стіні або колоні) виступаючих або висунутих у горизонтальному напрямку.
Кушетка:
![Кушетка]()
лежанка широка, софа, шезлонг.
Л
Лаки художні:
![Лаки художественные]()
вироби з дерева, пап'є-маше або металу, покриті лаком та нерідко прикрашені декоративно-площинним розписом, рельєфним різьбленням, інкрустацією, гравіюванням.
Ламбрекен:
![Ламбрекен]()
(фр. lambrequin) — декоративне драпірування верхньої частини отвору вікна, дверей або алькова у вигляді короткої горизонтальної фіранки на всю ширину карниза.
Ламінування:
![Ламинирование]()
меблева плита фанерована меламіновою плівкою. Цей процес відбувається при підвищеному тиску та температурі. Ламінована ДСП має різноманітність різних кольорів та декорів і широко застосовується для виготовлення корпусних меблів.
Ластівчин хвіст:
![Ласточкин хвост]()
тип роз'ємного з'єднання деталей. При цьому на деталі, що охоплює, виконується один або кілька пазів трапецеподібної форми, а на охоплюваної - шипи відповідної форми і кількості.
Лев:
![Лев]()
з часів античності постійно використовується стилізований елемент прикраси меблевих ніжок та опор, пізніше – і в композиціях декоративних орнаментів.
Лізена:
![Лизена]()
у середньовічній західноєвропейській архітектурі романського та готичного періодів — плоский та вузький вертикальний виступ, смужка на зразок античної пілястри, від основи стіни до капітелі.
ЛДСП:
![ЛДСП]()
- Таку абревіатуру набуває (ламінована) плита фанерована меламінової плівкою.
Лущений шпон:
![Лущеный шпон]()
являє собою тонкий шар деревини певної товщини, що формою нагадує стрічку. Лущений шпон виробляється при лущення чурака на лущильних верстатах.
Левова лапа:
![Львиная лапа]()
різьблене завершення ніжки у вигляді левової лапи. Популярний мотив для оформлення ніжок меблів. Часто зустрічається в меблів стилів Регентства та ампіру
Льняні складки:
![Льняные складки]()
готичний орнаментальний мотив, що зображує складене у кілька разів полотнище, що нагадує лляну тканину. Складки у цьому орнаменті симетричні.
Люнет:
![Люнет]()
в образотворчому мистецтві та архітектурі поле стіни, обмежене аркою та її опорами у формі півкола або сегмента кола та горизонталлю знизу, що розташовується над дверима або вікнами.
М
Меблева крайка:
![Кромка мебельная]()
спеціальна смуга призначена для наклеювання на оброблений торець меблевої плити, в результаті – захист та декорування торця.
МДФ:
![МДФ]()
(Англ. Medium Density Fibreboard) - Деревно-волокниста плита (середньої щільності). МДФ виготовляється способом сухого пресування - цей процес відбувається при високій температурі та тиску, а компонентами є дрібнодисперсна деревна стружка і сполучні карбамідні смоли. МДФ (Medium Density Fibreboard) - Деревно-волокниста плита (середньої щільності). МДФ виготовляється способом сухого пресування - цей процес відбувається при високій температурі та тиску, а компонентами є дрібнодисперсна деревна стружка і сполучні карбамідні смоли.
Маркетрі:
![Маркетри]()
різновид інкрустації, техніки декорування будь-якої поверхні поєднанням матеріалів різного кольору чи фактури.
Маска (Маскарон):
![Маска (Маскарон)]()
гротескна голова людини, божества, тварини, птиці або фантастичної істоти, декоративний елемент в архітектурі (здебільшого на кронштейні) та в меблях (на фільонках та різьбленні). Характерний мотив стилів Ренесансу та класіїзму.
Меандр:
![Меандр]()
поширений тип ортогонального орнаменту з безперервного геометричного візерунка складений із прямих кутів, що складаються в безперервну лінію. Початковий класичний мотив широко використовувався в меблів класицизму. Отримав назву від звивистої річки меандр у Малій Азії (нині р. Б. Мендерес у Туреччині).
Меблі з масиву деревини:
![Мебель из массива древесины]()
меблі, виготовлені з твердої деревини, без фанерування, головним чином з використанням рамочно-фільонової в'язки або щитом.
Меблевий щит:
![Мебельный щит]()
- це одношарова масивна дерев'яна плита, що виробляється шляхом склеювання дерев'яних ламелей. Саме ця плита останнім часом набуває на меблевому ринку величезної популярності, у зв'язку з перевагами натурального дерева: • природною благородною красою; • відповідність усім гігієнічним вимогам; • довговічністю; • сприятливим енергобалансом; • вибір різних порід деревини.
Медальйон:
![Медальон]()
орнаментальний рельєф, зображення, укладене у круглу чи овальну раму; характерний елемент прикраси меблів у французькому та нідерландському ренесансі.
Меламін:
![Меламин]()
- це декоративне, стійке до води та механічних пошкоджень покриття. Меламін синтетичний матеріал, який ще називають штучним шпоном. Меламін є пластик високої міцності, який може успішно імітувати натуральний деревний шпон, при цьому меламін значно дешевше.
Метабокси:
![Метабоксы]()
(інші назви: металобокси; боковини для ящиків) використовуються, в основному, при виробництві таких меблів, як кухонні та офісні
Метизи:
![Метизы]()
(Від словосполучення "металеві вироби") - узагальнена назва широкого спектру різних товарів з металу. У поняття входять усі вироби, що виходять із металу. Умовно їх можна розділити за призначенням на промислові та широкого призначення. Типи металовиробів та будівельного кріплення: болти, гвинти, гайки, шурупи, саморізи, шайби, цвяхи, шплінти, дюбелі, анкери, талрепи, коуші, троси, сітка, сталева стрічка, зварювальні електроди, пили, ножі.
Мікрофайбер:
![Микрофайбер]()
мікроволокно або мікрофібра (англ. microfibre або microfiber) - тканина, виготовлена з волокон поліефіру, також може складатися з волокон поліаміду та інших полімерів.
Мікроліфт:
![Микролифт]()
компактний пристрій, механізм для плавного опускання або піднімання меблевих фасадів або інших деталей.
Мініфікс:
![Минификс]()
- ексцентрикова стяжка, досить поширений вид кріплення для збирання меблів із ЛДСП. Використовується на видимих боках меблів без видимого засвердління.
Мозаїка:
![Мозаика]()
з'єднання дрібних шматочків дерева, каменю, скла тощо в єдину кольорову картину або орнамент.
Молірування скла:
![Моллирование стекла]()
виготовлення гнутого скла.
Мотив бароко:
![Мотив барокко]()
орнамент, що складається з s-і с-подібних елементів та завитків аканта.
Н
Нагель:
![Нагель]()
(Нім. Nagel - цвях) - кріпильний виріб у вигляді великого дерев'яного цвяха або металевого штиря, в будівництві нагель використовується в з'єднанні колод або бруса.
Намисто (грец. astragalos):
![Бусы (греч. astragalos)]()
Напівколонна:
![Напівколона]()
колона, зазвичай напівкругла в плані, що виступає із площини стіни на половину або ? свого діаметра.
Наплив:
![Наплыв]()
наріст на стовбурі дерева, зрізу якого виявляють вишуканий малюнок, ідеальний для декоративної фанерування.
Напрямні:
![Направляющие]()
в меблях називають механізм, за допомогою якого відбувається плавне і спрямоване висування ящиків, шухляд та ін конструкції які вимагають горизонтального переміщення.
Натуральний ротанг:
![Натуральный ротанг]()
(застаріла іспанська тростина, «чортовий канат») - матеріал, що представляє собою очищені і висушені стебла каламуса, або пальми ротанга (Calamus rotang) - тропічної рослини, що росте в Південно-Східній Азії. Після процесу спеціальної обробки з товстіших стебел виготовляються несучі частини меблевої конструкції, тонші нарізаються на смужки для обплетення стиків, торців, кутів. Для ажурного плетіння використовується розщеплена вздовж серцевини пальми ротангової. Готові вироби покриваються лаком чи воском. Кора йде на виготовлення матів та циновок.
Нащільник:
![Нащельник]()
- Декоративна деталь фасадної конструкції, планка, яка розташовується у вертикальному положенні вздовж кромки дверей з розстібним механізмом, із зовнішньої та внутрішньої сторони дверей.
Ніша:
![Ниша]()
поглиблення у стіні, що часто використовується для скульптури; подібні декоративні мотиви часто зустрічаються також і в меблях.
Неоренесанс:
![Неоренессанс]()
- Одна з найбільш поширених форм архітектурної еклектики XIX століття, що відтворювала архітектурні рішення часів Відродження, особливо італійського чинквеченто. Відмінні риси - потяг до симетрії, раціональне членування фасадів, перевага прямокутних планів із внутрішніми двориками, використання таких архітектурних елементів, як рустика та пілястри.
Нобілітато:
![Нобилитато]()
- основний колір ламінатної (меламінової) плівки, яку можна додатково фарбувати.
Ножова фанера:
![Ножевая фанера]()
- (або стругану) отримують при тангентальному струганні, і застосовується при облицьовуванні меблевих виробів, деревностружкових та деревноволокнистих плит.
Нубук:
![Нубук]()
- дрібноворсиста шкіра, в процесі вироблення піддається хромовому дубленню і шліфування лицьової поверхні дрібноабразивними матеріалами, наприклад, піском або дрібнозернистою абразивною шкіркою. Нубук схожий на замшу, проте виготовляється з інших видів шкіри і, як правило, великої рогатої худоби (ВРХ). Нубук використовується для обтяжки м'яких меблів.
О
Оббивка:
![Обивка]()
Те, чим оббивають або оббито що-небудь (тканина, шкіра тощо). У меблях оббивка застосовується для оббивки сидіння та лежання та інших м'яких елементів.
Облицювання:
![Облицовка]()
техніка декоративного оздоблення меблів, завдяки якій меблі набувають стиль, орнамент та ін. прикраси. Матеріали облицювання: слонова кістка, дорогоцінні метали, глазур та ін.
Обрешітка:
![Обрешетка]()
спочатку китайський прийом меблевого декору, що складається з смуг, що перетинаються, часто геометричних обрисів, з дірчастими проміжками. Часто присутній у зразках меблів чиппендейл, виконаних у стилях шинуазрі або готичному.
Окантовка:
![Окантовка]()
вузькі лінії на предметі меблів, виготовлені в техніці інкрустації, для створення простого декоративного бордюру на передній стінці ящика або на стільниці. Популярний мотив наприкінці XVIII ст.
Опора меблева:
![Опора]()
- деталь меблів (нога або ніжка) функція якої утримування виробу, безпосередньо встановленого на поверхню чогось.
Оргтауер:
![Оргтауэр]()
- Висока і вузька тумба, яка призначається для розміщення канцелярського приладдя.
Орнамент:
![Орнамент]()
(лат. ornemantum - прикраса) - візерунок, заснований на повторі та чергуванні складових його елементів; призначається для прикраси різних предметів (начиння, знаряддя та зброя, текстильні вироби, меблі, книги тощо), архітектурних споруд (як ззовні, так і в інтер'єрі).
ОСБ:
![ОСБ]()
- Орієнтовано-стружкова плита (ОСП, англ. oriented strand board, OSB) - являє собою багатошаровий (3-4 шари) лист, що складається з деревної стружки, склеєної різними смолами з додаванням синтетичного воску та борної кислоти. Стружка у шарах плити має орієнтацію: у зовнішніх поздовжню, у внутрішніх – поперечну.
Оттоманка:
![Оттоманка]()
м'який турецький диван без спинки.
П
Паз:
![Паз]()
- Вузька щілина або виїмка, в яку вставляють виступ іншого предмета при скріпленні заготовок з деревини.
Палладіанство:
![Палладианство]()
рання форма класицизму, що виросла з ідей італійського архітектора Андреа Палладіо (1508-1580). В основі стилю лежать суворе дотримання симетрії, врахування перспективи та запозичення принципів класичної храмової архітектури Стародавньої Греції та Риму.
Пальметта:
![Пальметта]()
рослинний орнамент у вигляді віялоподібного листа пальмового дерева, квітки аканта або жимолості. Був поширений в єгипетській та елліністичній архітектурі — як антефікси, завершення пам'ятних стел і надгробків, капітори іонічних і коринфських колон, прикраси карнизів.
Панелі пресформінг:
![Панели прессформинг]()
Панелі пресформінг одержують шляхом спеціальної обробки плит МДФ, у результаті якої на панелі з'являється декоративний рельєф.
Пантограф:
![Пантограф]()
(ліфт пантограф) спеціальний пристрій, що піднімає або опускає горизонтальну штангу для підвішування одягу і розміщується на більш високому рівні.
Патера:
![Патера]()
- Орнамент овальної або круглої форми на плоскій поверхні меблевого виробу. Орнамент "патеру", як правило, прикрашається квітковим візерунком, розеткою або жолобками.
Патіна:
![Патина]()
Патина для дерева - один із найпопулярніших прийомів декорування. Поняття «патина» прийшло до нас з італійської мови – так називається своєрідний наліт на виробах із каменю, металу, дерева, що утворюється згодом під впливом довкілля. Така трансформація зовнішнього вигляду надає шляхетності антикварним речам.
ПВХ кромка:
![ПВХ кромка]()
це вузька смужка з полівінілхлориду, яка захищає зріз меблевого щита та є елементом декору.
Періотек:
![Периотек]()
— матеріал, який виготовляється зі сплетеного волокна зигзагоподібної форми і служить пружинистим меблевим наповнювачем.
Перспектива:
![Перспектива]()
наука про зображення просторових об'єктів на площині або будь-якій поверхні відповідно до тих, що здаються скороченнями їх розмірів, змінами обрисів форми і світлотіньових відносин, які спостерігаються в натурі.
Піскоструминне гравіювання:
![Пескоструйная гравировка]()
техніка обробки скла (дзеркала), способом вибивання верхньої поверхні скла спрямованим струменем піску за допомогою якого на скло можна наносити найскладніші малюнки та зображення.
Пілястра (рідше - пілястр):
![Пилястра]()
Починаючи з епохи Відродження пілястру можна зустріти і в меблів, де вона розташовується, в основному, по обидва боки шаф, і відіграє роль декоративної опори, яка умовно зображує колону.
Петля чотиришарнірна, петля чашкова:
![Петля четырехшарнирная]()
Такі петлі не видно зовні. Як правило, у своїй конструкції вони мають пружинний механізм, який утримує стулку у закритому стані. Положення петлі щодо монтажної планки регулюється подвійно: накладенням (вліво-вправо) і глибиною (вперед-назад). Монтажна планка дозволяє також налаштовувати третє положення по вертикалі (вгору-вниз).
Пластик HPL:
![Пластик HPL]()
(High Pressure Laminate) – сучасний листовий оздоблювальний матеріал, що складається з кількох просочених смолою шарів целюлози та просочених меламіновою смолою шарів декоративного паперу, з'єднаних разом під дією високого тиску та температури. Технологія виробництва пластиків HPL на відміну від CPL уривчаста, проходить у кілька процедур, і, відповідно, є більш дорогою технологією. Пластики HPL витримують найвищі вимоги до якості та довговічності, відрізняються удароміцністю, стійкістю до стирання, подряпин, дії побутових хімікатів, світло-, жаро- та вологостійкістю.
Пластик CPL:
![Пластик CPL]()
Декоративний паперово-шаровий пластик – сучасний оздоблювальний матеріал. Застосовується як декоративне покриття у меблевому виробництві та виробництві будівельних матеріалів. Матеріал гігієнічний, легко очищається, зберігає товарний зовнішній вигляд протягом тривалого часу. "Слотекс" є першою компанією країни, яка налагодила виробництво пластиків CPL (технологія безперервного пресування).
Плоска різьба:
![Плоская резьба]()
характерний спосіб прикраси у південнонімецькій (тирольській) готиці. Фон орнаменту трохи поглиблений та тонований. Сам орнамент виступає безпосередньо на площині без обсягу, лише в контурах.
Позолота:
![Позолота]()
нанесення на предмет тонкого шару золота (від часток мкм до дек. мкм) у декоративних, захисних чи захисно-декоративних цілях.
Постформінг:
![Постформинг]()
(postforming від латинських post - після і form - форма) - це тип виробу, виробленого відповідно до методу постформування. Постформування – це назва технології облицювання деревних плит ДСП (МДФ) декоративним пластиком, що має паперово-шарувату основу. Пластик при цьому набуває форми підстави, на яку наноситься. Суть методу полягає в нагріванні пластику до температури плавлення з подальшим опресуванням навколо попередньо обробленої поверхні.
Політура:
![Политура]()
це лак із додаванням смолистих речовин; Використовується для полірування.
Пропорція:
![Пропорция]()
співвідношення розмірів складових частин цілого. Воно може бути гармонійним і дисгармонійним і тому є суттєвим чинником освіти цілого.
Протрава:
![Протрава]()
барвники, які у відповідних розчинах служать для фарбування дерев'яних поверхонь, не закриваючи текстурного малюнка. Існують органічні, мінеральні та рослинні протрави.
Профіль ПВХ:
![Профиль ПВХ]()
виготовляється з полівінілхлориду, служить для декорування та облицювання контурів меблевих деталей.
Профіль МДФ:
![Профиль МДФ]()
широко використовується в меблевій промисловості для виготовлення рамних фасадів, карнизів та декоративних накладок.
Псише:
![Псише]()
різновид дзеркала, який спочатку з'явився в 1790 році, як компонент жіночого туалетного столика. Псише є наступною конструкцією: дерев'яна рама у формі прямокутника або овалу, яка фіксується на поверхні столу, на скрині або на невеликому п'єдесталі за принципом розташування мольберта за допомогою двох стрижнів з шарнірами.
Планка у відповідь меблевої петлі:
![Відповідна планка]()
- складова деталь чотиришарнірної петлі, яка фіксується на конструкції корпусу меблів і до якої кріпиться механізм петлі.
Позолочення:
![Позолочення]()
декоративне оздоблення, при якому позолота наноситься на дерево, шкіру, срібло, кераміку чи скло. Процес передбачає накладання золотого листа чи поріжка (чи срібного порошку) на основу, наприклад gesso. Позолочення могло бути локальним – лише окремого елемента предмета.
Р
Раковини мотив:
![Раковины мотив]()
декоративний мотив у формі стилізованих раковин, що застосовувався в архітектурі та прикладному мистецтві стилю рококо в 18в. , устрична раковина використовувалася для прикраси колін ніжок-кабріолей і фартухів на корпусних меблях американського варіанту стилю королеви Анни.
Раппорт:
![Раппорт]()
базовий елемент орнаменту, частина візерунка, що повторюється багаторазово.
Рафікс:
![Рафикс]()
меблева стяжка призначена для стяжки горизонтальних та вертикальних деталей меблів. Перевагою стяжки рафік є можливість виконувати одночасно функцію стяжки і полкодержателя.
Рекам'є:
![Рекамье]()
(фр. recamier - відома просто як мадам Рекам'є, прізвище знаменитої світської левиці, яка жила наприкінці XVIII-середини XIX століття). Тип кушетки, де сидить мадам Рекамье на картині Жака Луї Давида, став називатися її ім'ям. Форма узголів'я, спинки та підлокітників була запозичена у давньогрецького жіночого крісла клісмос. Основна відмітна ознака кушеток мадам Рекам'є - S-подібна лінія узголів'я, яка, залежно від моделі, могла мати різні кути нахилу та ступінь вигнутості.
Рейлінг-системи:
![Рейлинг-системы]()
металеві декоративні труби, що монтуються до стільниці або стінової панелі (стіни), що дозволяють навішувати на неї різноманітні кухонні аксесуари.
Рельєф:
![Рельеф]()
різьблені профільовані або плоскі (відбитки) декоративні зображення на поверхні меблів. Виступ, що перевищує половину обсягу форм, називається горельєф, менше половини – барельєф.
Рельєфне лакування:
![Рельефное лакирование]()
вирізане у товстому шарі лаку прикраса; Китайська техніка. Сучасне - УФ лакування є покриттям друкованої продукції спеціальним лаком.
Рейка:
![Рельс]()
профіль, призначення якого здійснюватиме спрямоване переміщення дверей купе або дверей офісних перегородок.
Розетка:
![Розетка]()
Орнаментальний мотив у вигляді кола, складений з квіткових пелюсток, що нагадує формою троянду. Як площинний орнамент використовувався ще з античних часів, у готиці набув форми віконної круглої троянди - характерної відмітної ознаки готичної архітектури. Використовується як орнамент, що заповнює коло або утворює круглу патеру.
Рокайль:
![Рокайль]()
(фр. rocaille - скельний, від roc - скеля, скеля) - головний елемент орнаменту стилю рококо, що нагадує форму завитка раковини.
Ролики (колеса) дверей купе:
![Ролики (колёса) дверей купе]()
частина механізму (верхній та нижній) дверей купе, служить для переміщення дверей по напрямних.
Роликові напрямні:
![Роликовые направляющие]()
складаються з 4-х металевих частин із пластиковим роликом на кожній з них. Вкрита декоративною емаллю. Є отвори для кріплення. Ці напрямні є найбільш простою конструкцією і служать для виготовлення елементів викочування меблів, з ефектом докатки, при закриванні ящика.
Ротанг:
![Ротанг]()
див. натуральний ротанг.
Рустикаль:
![Рустикаль]()
- Різновид техніки неприродного старіння дерев'яних меблевих виробів. Деревина фарбується спеціальними складами, що сприяє формуванню текстури з контрастними відтінками кольору.
Руст (архітектура):
![Руст]()
- грубо обтесаний камінь або його імітація, що вживається в рустиці.
С
Саморіз (самонарізний гвинт):
![Саморез]()
- кріпильний виріб у вигляді стрижня з головкою і спеціальним зовнішнім різьбленням, що утворює внутрішнє різьблення в отворі предмета, що з'єднується. Має трикутне різьблення на циліндричній поверхні, що повністю закриває циліндричну поверхню, на відміну від шурупів і гвинтів, у яких трикутне різьблення не повністю закриває циліндричну поверхню.
Седафлекс:
![Седафлекс]()
- механім трансформації дивана, що складається з мелалічної рами (каркас), ламелі і матраца, що дозволяє постільне місце складати в контейнер нижньої частини дивана.
Сідлоподібне сидіння:
![Седловидное сиденье]()
дерев'яне сидіння, підняте в центрі та зрізане ззаду та з боків, щоб виглядати як сідло. Типова особливість віндзорських стільців.
Системи Joker:
![Системы Joker]()
система торгового обладнання, що складається з основної складової - труби діаметром 25мм. і численними сполучними елементами, що дозволяють збирати (як конструктор) необхідні конструкції.
Синтепон:
![Синтепон]()
- легкий, об'ємний, пружний нетканий матеріал, в якому суміш (у тому числі вторинних штучних та натуральних, відходів, або «пороків» (текстильний термін) текстильних виробництв) поліефірних волокон скріплюється голкопробивним, клейовим (емульсійним), термічним способом, а також сплутанням», змішуванням волокна.
Системи ковзання:
![Системы скольжения]()
система в меблях, служить для відкриття або закриття дверей купе.
Скайрон:
![Скайрон]()
- меблевий наповнювач, матеріал, що піддається обробці силіконом, що запобігає його звалюванню в грудки. Після зменшення навантаження на м'яку поверхню скайрон приймає вихідне положення.
З'єднання на шипах:
![Соединение на шипах]()
спосіб з'єднання дерев'яних елементів, при якому встановлені під кутом дошки з'єднуються один з одним за допомогою вирізаних шипів. Існують пряме з'єднання і у формі ластівчиного хвоста, відкрите з'єднання клиноподібними шипами або з'єднання таємно.
З'єднання в ус:
![Соединение в ус]()
з'єднання двох дощок або рейок під кутом в 45° при виготовленні рам для картин або рамочно-фільонової в'язки. Рейки для рам є предметом торгівлі; з них виготовляються також облицювальні рейки для фільонкових рам.
Софа (диван):
![Софа (диван)]()
предмет для сидіння двох або більше осіб, менш офіційний варіант канапе, завжди з м'яким сидінням. Існував з кінця XVII століття.
Софтформінг:
![Софтформинг]()
являє собою спосіб обробки меблевої плити, при якому торець і край деталі округляються з виходом на лицьову площину і покриваються декоративною меламіновою плівкою.
Сендвіч панель:
![Сэндвич-панель]()
це назва будівельної плити, яка складається з двох жорстких листів та утеплювача між ними.
Стрічкова фанерування:
![Ленточная фанеровка]()
декоративна смуга фанерування з деревини, контрастної за кольором. Зазвичай застосовувалася по краях стільниць, передніх стінок ящиків та фільонок. Такі контрастні стрічки зустрічної фанерування розташовувалися під прямим кутом по відношенню до основної фанерування. У стрічковій фанеруванні "рибча кістка" дві вузькі контрастні смуги йдуть діагонально в різних напрямках, утворюючи цим орнамент шеврон.
Т
Тамбурат:
![Тамбурат]()
меблевий плитний матеріал (композитний), складається з двох зовнішніх шарів фанери, МДФ, ДВП, ДСтП, ЛДСтП тощо і внутрішнім стільниковим заповненням з картону. Плита тамбурат в інтер'єрі використовується з обрамленим торцем, вклеєною всередину рейкою або окромкованим спеціальним декорованим меблевим краєм.
Таб:
![Таб]()
меблева стяжка, служить для жорсткого з'єднання деталей. Внутрішнє свердління.
Тахта:
![Тахта]()
Походить із Персії. Це широкий виріб для сидіння та лежання з однією простою спинкою або без неї.
Тандембокс:
![Тандембокс]()
- Спеціальний вбудований механізм для висувних ящиків з автоматичним плавним доведенням. Тандембокс дозволяє нести навантаження до 30кг, забезпечуючи при цьому плавний хід.
Текстура:
![Текстура]()
переважна орієнтація елементів, що становлять матеріал. Текстуру можна спостерігати, наприклад, біля звичайної дошки: багато волокон утворюють характерний малюнок. Багато металеві та керамічні матеріали також мають текстуру.
Тиснення:
![Тиснение]()
це процес, що дозволяє отримувати рельєфну поверхню на дереві, шпонованих плитах. Виготовляється на ручних, напівавтоматичних та автоматичних пресах для тиснення, заснований на припресуванні гарячим або холодним способом.
Травлений дуб:
![Травленый дуб]()
- Див. Білий дуб.
Трансформер механізм:
![Трансформер механизм]()
спеціальний механізм, що дозволяє виробу набувати додаткової форми, завдяки складанню-розкладанню і є зручним механізмом, що поєднує у виробі функції різні за призначенням.
У
Унікорл:
![Уникорл]()
— меблевий наповнювач, який виготовляється за допомогою скручування оброблених силіконом волокон, що мають форму кокона.
Ф
Фактура:
![Фактура]()
(Від лат. factura - обробка, будова) - характер поверхні художнього твору, її обробки в образотворчих мистецтвах, своєрідність художньої техніки в поезії, музиці, живопису чи скульптурі.
Фальц:
![Фальц]()
вид шва, що використовується при з'єднанні листів покрівлі, у меблевому виробництві - виїмка або поглиблення для кращого з'єднання дерев'яних елементів.
Фанера:
![Фальц]()
(Дерево-шарувата плита) - що виготовляється методом склеювання листового шпону в шари з непарною кількістю - 3 і більше. Шари шпону у шарах розподілені перпендикулярно волокнам для підвищення міцності плити. Фанера виготовляється із твердих та м'яких порід деревини залежно від призначення.
Фанерувати:
![Фанеровать]()
облицьовувати, накладати шар якісної породи дерева з красивою текстурою або малюнком у декоративних цілях на поверхню каркасу, виконаного з дешевого, грубішого дерева.
Фартух:
![Фартук]()
фризова рейка або основа рами предмета корпусних меблів. Може мати фігурний край з більш менш складним різьбленням.
Фасад із ризалітом:
![Фасад с ризалитом]()
лицьова частина корпусних меблів, центральна частина яких утворює прямокутний виступ по відношенню до бокових секцій.
Фаска:
![Фаска]()
скошений кут, зазвичай на закритих корпусних меблів; також вживається слово "кант".
Фестон:
![Фестон]()
декоративний елемент, орнаментальна смуга зі зверненим вниз візерунком у формі листя, квітів, ступінчастих зубців, рівнобедрених трикутників і т.д.
Фільонка:
![Филенка]()
елемент столярної конструкції - рамочно-фільонової в'язки, піднята дерев'яна панель зі скошеними краями, яка вбудована всередині плоскої зовнішньої рами. Фільонка вставляється в паз рами або кріпиться за допомогою клинів. Рамково-філенова в'язка відома з часу її вживання римлянами. Її основне призначення полягає в тому, щоб уникнути наслідків набухання та усадки деревини. Ця конструкція, що багато разів застосовувалася з часу пізньої готики, в наші дні втратила своє значення, оскільки меблі стали виготовлятися з великих пластин.
Фріз:
![Фриз]()
(фр. frise) в архітектурі - декоративний елемент у вигляді горизонтальної смуги або стрічки, що увінчує або обрамляє ту чи іншу частину архітектурної споруди
Фронтон:
![Фронтон]()
(фр. fronton, від лат. frons, frontis - лоб, передня частина стіни) - завершення (зазвичай трикутне, рідше - напівциркульне) фасаду будівлі, портика, колонади, обмежене двома схилами даху з боків і карнизом біля основи.
Фурнітура меблева:
![Фурнитура мебельная]()
Декоративні металеві елементи, що застосовуються (для прикраси) на дерев'яних меблях, а також спеціальні елементи для з'єднання меблевих деталей.
Х
Хрестець:
![Хрестець]()
верхня поперечка, найвища горизонтальна планка на спинці стільця.
Хромування
![Хромирование]()
дифузійне насичення поверхні сталевих виробів хромом або процес осадження на поверхню деталі шару хрому з електроліту під дією електричного струму. Шар хрому може наноситися для декоративних цілей, забезпечення захисту від корозії або збільшення твердості поверхні.
ХДФ
![ХДФ]()
Плита HDF (англ. High Density Fiberboard) - Деревно-волокниста плита (деревноволокниста плита високої щільності). HDF виготовляється також як і МДФ способом сухого пресування з різницею в щільності - саме висока щільність плити дозволяє виготовити її більш тонкою, а застосування таких плит знаходять для виготовлення задніх стінок шаф і для висувних ящиків як дно. Так само плита HDF може мати шліфування та декоративне меламінове покриття. Ще плита (ХДФ) HDF - це аналог ДВП (дерево-волокниста плита) яка на сучасному виробництві отримала покращені екологічні характеристики.
Холлофайбер:
![Холлофайбер]()
сучасний наповнювач із утеплювальними властивостями. Він виготовляється на базі 100% поліестеру порожнистої структури, отже звідси випливає назва hollow fiber — порожнисте волокно. Холлофайбер є екологічно чистим синтетичним матеріалом, який виготовляється за сучасними технологіями.
Ц
Царга:
![Царга]()
дощата деталь меблевої конструкції, що зв'язує ніжки столів або стільців, надаючи конструкції жорсткість.
Цоколь:
![Цоколь]()
у меблях - масивна опора, що замінює ніжки; зазвичай застосовується лише великих, які з кількох частин шаф.
Ч
Червонодеревник (фр. Ebeniste):
аааааааааааа
Столяр, фахівець із дорогих, складних виробів [первонач. з виготовлення меблів із червоного дерева].
Чашка петлі:
![Чашка петли]()
є складовою деталь чотиришарнірної петлі.
Чорнодеревник (ебеніст):
![]()
назва столяра високого класу в XVIII ст., що виготовляв багато інкрустованих художніх меблів.
Чортозіанська мозаїка:
![Чертозианская мозаика]()
інкрустація, що розвивалася головним чином у готиці та ренесансі з дерева, перламутру та кістки.
Чотиришарнірна петля:
![Четырехшарнирная петля]()
див. Петля чотиришарнірна
Ш
Шагрень:
![Шагрень]()
(фр. chagrin) - м'яка шорстка шкіра (козляча, бараняча, кінська); також технологія тиснення шкіри, що використовується при обробці шкір з природними дефектами для виготовлення взуття та окремих видів одягу.
Шварці:
![Шварушки]()
— наповнювач м'яких меблів, який є дрібними кульками, які вільно пересуваються в оббивці меблевого виробу, запобігаючи спотворенню форми, появи так званих «меблевих пролежнів».
Шеніл:
![Шенилл]()
- Тканина, яка володіє бархатистими волокнами.
Шинуазрі:
![Шинуазри]()
декоративний стиль, що набув популярності в Європі на початку XVIII століття. Вибагливі екзотичні мотиви, взяті зі зразків китайського мистецтва, використовувалися для декоративного оформлення європейських предметів меблів.
Шифоньєр (фр. - chiffoiere):
![Шифоньер]()
невелика пристінна вузька шафа з великою кількістю висувних ящиків для білизни. Стіл-шифоньєр (table en chffoniere) має ніжки більшої довжини та полицю під ящиками.
Шкант (мн.ч. шканти):
![Шкант]()
- кріпильний виріб у вигляді циліндричного стрижня з фасками або закругленими кінцями, вставний шип круглого перерізу.
Шлегель:
![Шлегель]()
- щітковий ущільнювач у дверях, вікнах, меблях.
Шпон:
![Шпон]()
- Дерев'яний матеріал, що являє собою найтонші (менше 3 мм) листи деревини. Шпон - перекладається з німецької мови як тріска (Spane m pl). У виробництві меблів та дверей шпон — тонкі дерев'яні пластини, які наклеюють на будь-яку поверхню з іншого матеріалу, наприклад, на МДФ.
Штанга:
![Штанга]()
у меблях - горизонтальна планка з круглої або овальної труби (може бути дерев'яної) розташованої в гардеробі для навішування одягу.
Штанготримач:
![Штангодержатель]()
- Парний U-подібний елемент конструкції виробу, що служить для встановлення та кріплення штанги до бокових стінок шафи або під капелюшковою полицею. Виготовляється із пластмас або з металу.
Штифт:
![Штифт]()
(Нім. Stift) - кріпильний виріб у вигляді циліндричного або конічного стрижня, призначений для нерухомого з'єднання деталей, як правило, в строго певному положенні, а також для передачі відносно невеликих навантажень.
Штучний камінь:
![]()
різні види синтетичної кам'яної продукції, на основі поліефірних смол та наповнювача з крихти природного каменю.
Щ
Щипець
![Щипец]()
в архітектурі верхня частина, в основному торцевої стіни будівлі, обмежена двома схилами даху і не відокремлена знизу карнизом (на відміну від фронтону). Назва зазвичай застосовується до будівель з крутим двосхилим дахом, що утворює гострокутний щипець, який іноді завершує головний фасад будівлі.
Щілина
![Щель]()
вузький довгастий отвір, проміжок.
Э
Ексцентрикова стяжка:
![Эксцентриковая стяжка]()
різновид складової кріплення меблевої (складальної) фурнітури.
Екседра:
![Экседра]()
(грец. сидіння за дверима) - напівкругла глибока ніша, що зазвичай завершується напівкуполом.
Емаль:
![Эмаль]()
тонке склоподібне покриття, що отримується високотемпературною обробкою. У художній кераміці емалями іноді називають непрозорі (глухі), зазвичай білі, блискучі глазурі.
Етажерка:
![Этажерка]()
споруда, що вільно стоїть, з відкритих полиць, двох або трьох, скріплених стійками-ніжками. Вперше набув поширення наприкінці XVIII століття.
Ерререско стиль. Еррера, Хуан Де (Herrera, J. De, (1530 -1597)):
![Эрререско стиль]()
відомий іспанський архітектор епохи ренесансу, на ім'я якого іспанський високий ренесанс був названий стилем еррери (ерререско).
Ергономіка:
![Эргономика]()
(від грец. — робота та — «закон») — у традиційному розумінні — наука про пристосування посадових обов'язків, робочих місць, предметів та об'єктів праці, а також комп'ютерних програм для найбільш безпечної та ефективної праці працівника, виходячи з фізичних та психічні особливості людського організму.
Ю
Юфт:
![Юфть]()
- Вироблена шкіра комбінованого (хромсинтанного, хромтаннідного або хромсинтаннотаннідного) дублення, вироблена зі шкур великої рогатої худоби, кінських і свинячих.
Я
Ярус:
![Ярус]()
в архітектурі - елемент горизонтального членування, частина споруди, що повторюється; яруси розташовуються один над одним.
Ящик меблевий:
![Ящик мебельный]()
служить для зберігання предметів побуту та влаштовується у корпусі меблів з можливістю висування у горизонтальній площині. |
Comments powered by CComment